AUNȚ IMPORTANT PRIVIND COLECTAREA GUNOIULUI

Prin prezenta vă comunicăm următoarele:

Deoarece la nivelul județului Cluj a apărut o mare problemă cu colectarea gunoaielor, fiind închise toate depozitele de gunoi menajer și comuna Sînpaul se confruntă cu această problemă.

Ieri am participat la Prefectura Cluj la o ședință pe această temă, azi la Baciu cu primarii din Baciu și Aghireș, iar acum urmează o ședință la nivelul Consiliului Județean Cluj și a Asociației ECO Metropolitan Cluj, dar încă nu sunt definitivate soluții pentru transportul gunoaielor în județele vecine decât pentru Municipiul Cluj și o parte din județ.

O situație mai detaliată voi prezenta măine în Comitetul Local pentru Situații de Urgență și în ședința Consiliului Local.

Momentan s-a sistat colectarea deșeurilor menajere, dar cutăm soluții și vă voi informa cât de repede privind evoluția situației și măsurile adoptate.

În speranța că ați înțeles că situația are cauze și vinovății mai sus, la nivelul județean al conducerilor politice și administrative, vă mulțumesc anticipat pentru răbdare și înțelegere.

Primar Ovidiu Colceriu