Anunţ important privind gunoiul menajer

Primăria Comunei Sînpaul roagă cetăţenii comunei să facă o colectare selectivă a deșeurilor conform regulamentului şi instrucțiunilor de mai jos. Încercăm să rezolvăm problema care a apărut ca urmare a închiderii gropii de la Pata Rât prin soluţii de colectare şi stocare alternative însă nu ţin toate de Primăria Sînpaul. Fiecare gospodărie va primi câte doi saci menajeri unde se vor colecta, separat, PET-urile respectiv dozele/alte materiale metalice iar resturile manajere de origine vegetală (biodegradabile) vă rugăm să le reciclaţi - paiele, pănuşile, tuleii, fânul, resturi alimentare, frunze, alimente stricate, etc. se vor arunca într-un loc unde vor putrezi (dar NU în vale) şi ce se poate da la animale se va da lor (foi şi cotoare de varză, resturi de mâncare, oase, etc.)

Vă rugăm să fiţi conştienţi că trăim în comunitate şi nu se poate să înotăm în gunoaie, aruncate pe marginea drumuui, în vale, pe păşune sau în orice altă parte a comunei.

Vă mulţumim pentru înţelegere.

pdf icon  Citiţi aici regulamentul adoptat de Consiliul local pentru gestonarea crizei gunoaielor