„Colocviile de la Nicula”

nicula2015

Sâmbătă, 26 septembrie 2015, s-a desfasurat a VI-a ediție a „Colocviilor de la Nicula” la Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului.

Ocazie cu care a fost omagiată personalitatea poetului Ioan Alexandru, de la a cărui trecere la cele veșnice s-au împlinit anul acesta, pe 16 septembrie, 15 ani.

La acest eveniment a participat Înaltpresfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, o serie de oameni de cultură care l-au cunoscut pe poetul Ioan Alexandru și care au vorbit despre personalitatea poetului şi despre întâmplări petrecute alături de el. La acest eveniment a participat și primarul comunei Sînpaul Ovidiu Colceriu alături de un grup de 70 de persoane din comuna Sînpaul.

Cu această ocazie s-a lansat volumul comemorativ „Imnele Transilvaniei”, editia a III-a.

Locuitorii din comuna Sînpaul, prezenți la acest eveniment, au vizitat în drumul spre casă și Mănastirea Dumbrava, județul Alba.

Mai multe poze pe pagina de facebook a Primăriei Sînpaul.