Eveniment comemorativ Topa-Mică

topa

Sîmbătă 14 noiembrie 2015, a avut loc în comuna Sînpaul, satul Topa-Mică, un eveniment comemorativ în amintirea poetului creștin Ioan Alexandru, „cetățean de onoare post-mortem” al comunei noastre. Cu această ocazie, la 15 ani de la moartea poetului a fost sfințită în cimitirul de la Biserica Ortodoxă Topa-Mică, „crucea reproducere” a celei de la mormântul poetului, aflat la Mănăstirea Nicula, realizarea ei fiind sponsorizată de către primăria Sînpaul, deoarece dorința poetului, înainte de moarte, a fost să fie înmormântat în satul natal. Astfel crucea va aminti de el, fiind așezată lângă mormântul preotului Vasile Cozma, care a scris cartea „Cinci sate din Ardeal”, el fiind îndrumătorul spre credință a poetului Ioan Alexandru. La eveniment a participat Î.P.S. Andrei Andreicuț, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, împreună cu toți preoții din Protopopiatul Huedin, tot aici având loc și „Conferința preoților”.